Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum – Lisans No: G-039 (398)
Anasayfa Analizler Makro Ekonomik Gelişmeler - 15.05.2019 Tarihli Akşam Analizi

Makro Ekonomik Gelişmeler

15 Mayıs 2019

Akşam Analizi, gün içerisinde varlık fiyatları üzerinde oluşabilecek olası hareketler öncesinde genel görünümü içeren, hangi gelişmelere ve seviyelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemize katkı sağlayan bir bültendir. ABD Seansı açılışı öncesinde yayınlanmaktadır.

Akşam Analizi iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde temel makro-ekonomik gelişmeler, ikinci bölümde ise belirli finansal varlıkların teknik analiz çalışmaları yer almaktadır.

Akşam Analizini incelemeye başlamadan önce ilgili bölümler içerisinde yer alan çalışmaları özetleyecek olursak;

MAKRO-EKONOMİK GELİŞMELER:

  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,
  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde,
  • Piyasalara ilişkin olası stratejiler ve varlık fiyatlarına ilişkin dinamiklerin analizi,“Piyasanın Rotası” bölümünde,

TEKNİK ANALİZ:

  • 11 finansal varlık için hazırlanan özel raporları “Teknik Analiz” bölümünde inceleyebilirsiniz.

“GERİDE KALANLAR” 

“Sanayi üretimi Mart’ta % 2.1 arttı”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.2 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise martta bir önceki aya kıyasla yüzde 2.1 artış kaydetti.

“Kremlin/Peskov: Türkiye’nin S-400 teslimatının ertelenmesi talebi olmadı”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile S-400 hava savunma sisteminin teslimatının ertelenmesi olasılığının tartışılmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişlerdi.

“Albayrak: Açıklayacağımız paketle dengelenmeye katkı sağlayacağız”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sanayi üretimi verisini değerlendirdi. Sanayi üretiminde pozitif trendin devam ettiğini belirten Albayrak “Özellikle kamu bankalarımızla birlikte açıklayacağımız paket ile sektörümüzdeki dengelenmeye büyük katkı sağlayacağız” yorumunu yaptı.

“Tarım ÜFE Nisan’da rekor kırdı”

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,09 artışla 162,35 değerini alan Tarım ÜFE, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,75 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 18,12 yükseldi.

“ABD 300 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanabilecek verginin detaylarını açıkladı”

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile G-20 Zirvesi’nde görüşeceğini belirtmesine rağmen ek vergi uygulanacak kalan 300 milyar dolarlık ürünün listesini açıkladı. ABD Ticaret Temsilciliği tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Trump’ın yüzde 25 tarife uygulamakla tehdit ettiği kalan 300 milyar dolarlık ürün kalemleri arasında çocuk kıyafetleri, cep telefonları ve dizüstü bilgisayar bulunuyor.

“Fed/Williams: Hükümetler, kısa vadeli faizlerin normalden düşük kaldığı ortamı değiştirmekte rol oynamalılar”

New York Fed Başkanı John Williams, hükümetlerin finansal kriz sonrasında ortaya çıkan normalden, geçmişte olduğundan düşük kısa vadeli faiz ortamını değiştirme konusunda bir rol oynamaları gerektiğini savundu. Zürih’te düzenlenen bir konferansta konuşan Williams, düşük nötr faiz oranlarının merkez bankaları için sorun olduğunu, bunun sorunlu zamanlar geldiğinde merkez bankalarının daha az faiz indirme imkanına sahip olacakları anlamına geldiğini vurguladı. 

“Almanya’da yıllık enflasyon Nisan’da %2 arttı”

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) nihai verilerine göre, ülkede TÜFE, geçen ay 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artış kaydetti. Almanya’da yıllık enflasyonun, ECB’nin tüm Avro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2’ye bu yıl ilk defa denk gelmesi dikkati çekti.

“Almanya’da yatırımcı güveni “ticaret” endişeleriyle Mayıs’ta düştü”

Almanya’nın büyüme görünümüne ilişkin yatırımcı güveni küresel ticaret endişelerinin etkisiyle Ekim’den beri ilk kez Mayıs ayında zayıfladı. ZEW Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nin altı aylık beklentileri ölçen göstergesi Mayıs’ta eksi 2.1’e gerileyerek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin küresel büyümedeki yavaşlama ile ticaret gerginliğinin kötüleşmesi karşısındaki kırılganlığının altını çizdi. Ekonomist beklentileri göstergenin Nisan’daki 3.1’den 5’e yükselmesi yönündeydi.

“Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Mart’ta beklentiye paralel geriledi”

Eurostat tarafından Salı günü açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Mart ayında Şubat’a göre yüzde 0.3 azalarak beklentiye paralel düşüş kaydetti. Sanayi üretimi Şubat’ta aylık yüzde 0.1 gerilemişti. Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 0.6 azaldı. Yıllık beklenti yüzde 0.8 düşüş olması yönündeydi.

“Britanya’da işsizlik oranı 1974’ten bu yana görülen en düşük seviyeye indi”

Britanya’da işsizlik oranı 2019 ilk çeyrekte 1974’ten bu yana görülen en düşük seviyeye indi. Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre Mart’ta sona eren 3 ayda işsizlik oranı Şubat’ta sona eren 3 aydaki yüzde 3,4’ten yüzde 3,3’e indi.

“Çin MB’nin net döviz satışı arttı”

Çin Merkez Bankası’nın net döviz satışı Nisan ayında arttı. Mart ayında 459 milyon yuan tutarında net döviz satışı yapan Çin MB, Nisan ayında 861 milyon yuan tutarında satış gerçekleştirdi. Çin Merkez Bankası’nın toplam döviz pozisyonu Nisan ayı sonunda 21 trilyon 252,8 milyar yuana geriledi.

“BOJ/Kuroda: Eğer enflasyonda yukarı yönlü ivme kaybedilir ise ek gevşeme adımları atmaktan çekinmeyiz”

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, tüketici fiyatlarında yukarı yönlü ivmenin kaybedilmesi halinde BOJ’un ek gevşeme adımları atmayı değerlendirmekten çekinmeyeceğini söyledi. Parlamentoda konuşan Kuroda, BOJ’un kısa ve uzun vadeli faizleri 2020 yılı baharına kadar düşük tutma taahhüdüne bağlı olduğunu ve faizlerin 2020 baharında sonra da düşük kalmaya devam edebileceğini vurguladı.

“Japonya’nın cari işlemler fazlası 5 yıldır ilk kez düştü”

Japonya’nın cari işlemler fazlası 5 yıldır ilk kez düşüş gösterdi. 2018 mali yılında cari işlemler fazlası geçen yılın aynı döneminin gerisinde kalarak 19,41 triyon yen (177,31 milyar dolar) oldu. 2018 mali yılında ihracat yüzde 2,6 artışla 80,32 trilyon yen olurken, ithalat yüzde 8 büyüyerek 79,61 trilyon olarak gerçekleşti. Ticaret fazlası ise yüzde 84.4 azalarak 706,8 milyar yen oldu.

“Petrol “arz ve talep görünümü” ile yükseldi”

Petrol, yatırımcıların talep görünümünü bozan ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı ile Orta Doğu’daki jeopolitik gerginliğin arzı etkileme riskini değerlendirmesiyle yükseldi. Pekin’in önceki ABD vergilerine misilleme olarak 60 milyar dolarlık ABD ithalatına vergi uygulayacağını açıklaması sonrasında, ABD’de yüzde 25 gümrük vergisine konu olacak 300 milyar dolarlık yeni Çin ürünlerinin listesi açıklandı.

“Kuzey Kore, ABD’nin el koyduğu kargo gemisini derhal iade etmesini0”

Kuzey Kore, ABD’nin “uluslararası yaptırımları deldiği” iddiasıyla geçen hafta koyduğunu açıkladığı Kuzey Kore’nin kömür taşıyan kargo gemisi Wise Honest’in derhal iadesini istiyor. Kuzey Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ülkenin lideri Kim Jong Un ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen Haziran ayında Singapur’da imzalanan anlaşmanın ruhuna aykırı davranıldığını söyledi.

BİLGİLENDİRME:

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

ABD

“ABD- Perakende Satışlar”

ABD’deki toplam ekonomik aktivitenin yaklaşık üçte ikisini oluşturan perakende satışlar, Dünyanın en büyük ekonomisindeki ilerlemeyi görebilme adına piyasalar tarafından yakından izlenmektedir. Mart ayında, %1,6 artış görülmüştür.

Nisan ayına ilişkin açıklanacak veri, dolaylı olarak tüketici güveninin yansıtacağından dolayı Dolar temasında etkili olması beklenebilir.

Perakende satış verilerinin beklentileri karşılayıp karşılayamamasına göre Dolar ve altın gibi önemli enstrümanlarda fiyat değişimleri izlenebileceği için piyasalar ABD’nin bu rakamlarını yakından izleyecek. Beklentilerin üzerinde gelecek bir perakende satış veri setinin Dolar’da değer kazanımlarına zemin oluşturabileceğini, aksi durumda ise ABD’nin para biriminin değer kazanabileceğini söyleyebiliriz.

“ABD – Sanayi Üretimi”

Kapasite kullanım oranı verisi ile birlikte aynı anda açıklanacak olan ABD’nin sanayi üretimi göstergesi, dünyanın en büyük ekonomisindeki ilerleyişe ilişkin bilgiler verecek. Mart ayında -%0,1 ile beklentinin (%0,2) altında gerçekleşen sanayi üretimi, ham petrol, ABD borsa endeksleri ve Dolar üzerinde fiyat değişimlerinin görülmesine yol açmaktadır. Verinin, Nisan döneminde beklentinin altında kalması ABD’nin para biriminde aşağı yönlü hareketlere zemin oluşturabilecekken, öngörülen rakamın üzerindeki veriler yükselişlere destek olabilir.

PİYASANIN ROTASI

Riskten Kaçış Modu…

Trump’ın ticaret savaşlarında Çin’i tehdit ederek tetiklediği risk algısında bozulma devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi kritik gördüğümüz %2,40 altında hareket etmektedir. Başta ABD tahvilleri olmak üzere Avrupa tahvillerinde de benzer durumda (Almanya 10 yıllık) gerileme öne çıkarken, riskten kaçış algısına bağlı güvenli varlık ilgisi artmaktadır.

ABD 10 yıllık tahvil faizi güncel olarak %2,37 seviyelerinde bulunurken, bir sonraki nokta %2,3384 olabilir. Olası hareket çift dip formasyonu oluşturabileceğinden ilk etapta yukarı yönlü bir tepki gelmesi beklenebilir. Fakat olası çift dip formasyonunun kırılması durumunda tahvil faizi için yeni normal %2,30 olabilir. Bu durum riskten kaçış fiyatlamasının pozitif desteklenmesine katkı sağlayabilir.


Akşam Analizi: Saatler 17:00'ı gösterdiğinde ise piyasalarda gerçekleşen fiyat hareketleri değerlendirmeyi sürdürüyoruz. Günün kalanında piyasanın hangi yönde hareket edebileceğine dair teknik ve temel analiz değerlendirmelerini akşam analizinde sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI

SANAL PARA İLE PRATİK YAPIN!
AÇIK POZİSYONLAR
Satış Pozisyonu
Alış Pozisyonu
1:10 KALDIRAÇ
Paranızın 10 katına kadar farklı enstrüman türlerinde yatırım yapabilirsiniz.
5/24 AÇIK PİYASA
Bu piyasa uyumuyor; hafta içi 5 gün 24 saat, günün her anında yatırım fırsatlarını değerlendirinin.
İKİ YÖNLÜ YATIRIM
Forex piyasasında sadece fiyatların yükselişlerinden değil, düşüş hareketlerinde de yatırım fırsatları yaratabilirsiniz.
ÜCRETSİZ DEMO
Ücretsiz deneme hesabı açın; 100.000$ sanal para ile risk almadan Forex piyasasında pratik yapın.
Geri Dön
ÜCRETSİZ FOREX EĞİTİMLERİ

Evinizin konforunda online eğitimlere katılın!

Ücretsiz, Sınırlı Kontenjan! DETAYLI BİLGİ >
PROFESYONEL YATIRIM

Düşük spreadler, ECN hesap ve Mikro lot ile işlem

Ödüllü Aracı Kurum! YATIRIMA BAŞLA >