Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum – Lisans No: G-039 (398)
Anasayfa Analizler Makro Ekonomik Gelişmeler - 30.05.2019 Tarihli Akşam Analizi

Makro Ekonomik Gelişmeler

30 Mayıs 2019

Akşam Analizi, gün içerisinde varlık fiyatları üzerinde oluşabilecek olası hareketler öncesinde genel görünümü içeren, hangi gelişmelere ve seviyelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemize katkı sağlayan bir bültendir. ABD Seansı açılışı öncesinde yayınlanmaktadır.

Akşam Analizi iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde temel makro-ekonomik gelişmeler, ikinci bölümde ise belirli finansal varlıkların teknik analiz çalışmaları yer almaktadır.

Akşam Analizini incelemeye başlamadan önce ilgili bölümler içerisinde yer alan çalışmaları özetleyecek olursak;

MAKRO-EKONOMİK GELİŞMELER:

  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,
  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde,
  • Piyasalara ilişkin olası stratejiler ve varlık fiyatlarına ilişkin dinamiklerin analizi,“Piyasanın Rotası” bölümünde,

TEKNİK ANALİZ:

  • 11 finansal varlık için hazırlanan özel raporları “Teknik Analiz” bölümünde inceleyebilirsiniz.

“GERİDE KALANLAR”

“ABD Dışişleri: Türkiye, S-400 alırsa ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran’ın Hizbullah güçlerini Suriye’den çekmeye başladığını ve bunun da ABD’nin Tahran’a uyguladığı yaptırımların bir neticesi olduğunu söyledi. Sözcü Ortagus, bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Ortagus’a Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almak konusunda kararlı gözüktüğü ve ABD’nin bu durumda ne yapacağı soruldu. Türkiye’nin eski bir NATO müttefiki olduğunu ve DEAŞ’in mağlup edilmesinde kritik bir rol üstlendiklerinin altını çizen Morgan Ortagus, “Buna rağmen S-400 konusunda pozisyonumuzda bir değişiklik yok. Türkiye, S-400 alırsa çok gerçek ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak.” ifadelerini kullandı.

“Trump’ın görevden azledilmesi için çağrı yapan demokratların sayısı arttı”

2020’deki başkanlık seçimlerinde Demokrat başkan aday adaylarından Cory Booker, Kirsten Gillibrand ve Pete Buttigieg, Başkan Donald Trump’ın azlini istedi. Robert Mueller dün soruşturmasını tamamlaması sonrası yaptığı ilk açıklamada, “Başkan’ın suç işlemediğinden açıkça emin olsaydık, bunu söylerdik” demişti.

“Pentagon, Çin’den nadir metal ithalatına bağımlılığı azaltmak için fon arıyor”

ABD savunma Bakanlığı (Pentagon) Çin’den nadir metal ithalatına bağımlılığı azaltmak ve yurt içi üretimi artırmak için yeni federal fon arayışına girdi. Pentagon Sözcüsü Albay Mike Andrews yaptığı açıklamada, fon talebini içeren bir raporu Beyaz Saray’a gönderdiklerini ve Kongre’ye bilgi verdiklerini ifade etti.

“İtalya AB’nin bütçe sıkılaştırma talebine karşı uyarıda bulundu”

Perşembe günü gazetelerde yer alan habere göre, İtalya, Avrupa Komisyonu’na bu yıl bütçe sıkılaştırmanın ağır ilerleyen ekonomik toparlanmayı tehlikeye atacağını belirtecek ve Brüksel tarafından ülkenin giderek artan borç yükünün açıklanması talebini geri çevirecek. Avrupa Birliği’nin yönetim kolu ise İtalya’yı finansal cezai yaptırım riskleriyle yüz yüze bırakan disiplin sürecinde ilk adımı atmayı planladığını teyit etti.

“Çin MB/Sun: Para politikasında yurt içi ekonomik büyüme ve enflasyonu temel alarak ayarlamalar yapacağız”

Çin Merkez Bankasının para politikası departmanı şefi Sun Guofeng, Banka’nın para politikasında yurt içi ekonomik büyümeyi ve enflasyonu temel alarak zamanında ayarlamalar yapacağını söyledi. Sun Guofeng ayrıca, para arzından yavaş büyümenin Ülke ekonomisinin makul bir aralık içinde hareket etmesinin sağlayacağını, Çin MB’nin dış belirsizliklerden ve yavaşlayan yurt içi büyüme ivmesinden kaynaklı risklere karşı koymak için yeterli politika aracını kenara ayırdığını da ifade etti. 

“ABD AB’ye ‘Instex’ konusunda yaptırım tehdidinde bulundu”

Trump yönetimi, İran nükleer anlaşmasının kaderi üzerinden Avrupa ülkeleri ile mücadelesini derinleştirdi ve AB’yi Birleşik Krallık Fransa ve Almanya tarafından, İran ile ticarete kalkan oluşturması amacıyla kurulan ödeme sistemine karşı yaptırım uygulamakla tehdit etti. ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, Tahran ile ticareti sürdürmek için Avrupa aracı olan ‘Instex’in yürürlüğe girmesi durumunda, bununla ilişkili kişilerin ABD’nin finansal sisteminden men edilebileceğine işaret etti.

“Petrol ABD stok verileri sonrası yükseldi”

Petrol fiyatları, ticaret savaşının talep görünümünü olumsuz etkilemesine rağmen, ABD’de ham petrol stoklarında beklenenden daha fazla düşüş olduğunu işaret eden verinin küresel petrol arzının sıkışmakta olduğu endişelerini artırmasının ardından varil başına 59 doların üzerine çıktı. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 5.27 milyon varil düştü. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, stokların 1.36 milyon varil düşmesi bekleniyordu. Perşembe günü açıklanacak resmi veriler beklendiği gibi çıkarsa, stoklarda Mart ayından bu yana en büyük düşüş gerçekleşmiş olacak.

BİLGİLENDİRME:

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

ABD

“ABD’de 1Ç19 GSYH’si İkinci Okuması”

ABD’de 1Ç19 GSYH büyümesi ikinci okuması 30 Mart Perşembe günü TSİ 15.30’da açıklanacak. ABD 1Ç19 ekonomik büyümesinin ilk okumadaki %3,2’den ikinci okumada %3,1’e revize edilmesi bekleniyor.

ABD’de ekonomik büyüme ilk çeyrekte, ilk okumaya göre 4Ç18 dönemine göre ciddi bir artış göstermiş ve %2,2 seviyesinden %3,2 seviyesine yükselmişti. Rakamsal olarak pozitif bir gelişim gösteren büyüme, niteliksel olarak ise tam olarak tatmin edici bir şekilde gerçekleşmemişti. İlk çeyrekte, ithalatın ticaret tarifeleri etkisiyle gösterdiği daralma ile net ihracat ve aynı zamanda stoklamaların artması ile beraber stok etkisi büyümedeki artışta önemli rol oynamışlardı. Hane halkı tüketiminden gelen katkı ise %1,2’de kalmış ve sınırlı bir büyüme gösterebilmişti. Yatırımlarda ise küresel büyüme zayıflığı ve politik/ticari belirsizlik faktörlerinin etkili olduğundan bahsedebiliriz.

Ticaret gerilimlerinin artması ve Çin ile tansiyonun tekrar yükselmesi, aynı zamanda imalat sanayiinde görülen hız kaybı çerçevesinde ABD’de ekonomik büyümeye dair yavaşlama endişelerinin arttığını gözlemliyoruz. Bu yüzden, büyüme ve ekonomik faaliyet alt kalemleri bu süreçte yakından takip edilecektir.

ASYA

“Çin PMI Verileri Takip Edilecek”

Çin’in PMI (Satın Alma Müdürleri Endeksi) verileri Çin için öne çıkan gelişme olarak takip edilecektir. Son veride 50 seviyesi üzerine çıkan PMI Çin ekonomisine ilişkin soğuma tartışmalarını geçici olarak rafa kaldırabilir.

Nisan ayında 50.1 seviyesinde gerçekleşen İmalat PMI verisinin Mayıs ayında, beklentilerden farklı gelmesi halinde, piyasaların risk algısında, Çin’in önemli ticaret ortakları olan Yeni Zelanda ve Avustralya’nın para birimlerinde, bakır ve petrol gibi emtia fiyatlarında, gelişen ve gelişmiş ülke borsalarında değişimler izlenebilir.

PİYASANIN ROTASI

Dünya stabilize olma çabasında, Türk varlıkları pozitif ayrışmada…

Küresel borsalarda birkaç gündür riskten kaçış modu ile aktif olan satışların bugün yerini biraz daha stabilize olmuş bir seyre bıraktığını görmekteyiz. Bununla birlikte; küresel yatırımcı, halen büyüme ve ticaret görünümüne ilişkin son gelişmeleri değerlendirmeyi sürdürmekteler ve mevcut durum riskten kaçış temasında majör bir dönüşe işaret etmemektedir. ABD Hazine getirilerinde 2017’den bu yana en düşük seviyelerdeki görünüm, riskten kaçan yatırımcının tahvile girmesi ile beraber devam etmektedir.

Pekin’in Washington’a karşı, nadir elementler ihracatını kesmeye yönelik kartlarını oynaması ve ABD – AB müzakerelerinin anlamlı bir noktaya gidemeyeceğine dair işaretler ticaret gerginliğini artırıyor. Öte yandan tahvil getirileri ve ABD getiri eğrisindeki yataylaşma, uzun vadeli ve kısa vadeli faiz makasının azalması durgunluk endişelerini gündemde tutmaktadır.

ABD – Çin ticaret gerilimleri sürerken, USD’nin küresel piyasalardaki güçlü görüntüsü devam etmekte, EUR ise baskı altında kalmayı sürdürmektedir. Dikkatler, öğleden sonra ABD’nin 1Ç19 GSYH büyümesinde olacak. İlk okumada %3,2 olarak açıklanmış olan büyümenin %3,1 seviyesine revize edilmesi beklenmektedir.

Küresel risk algısının bozuk olduğu bir ortamda, TRY cinsi varlıkların özellikle gelişen ülke sınıfı içinde pozitif ayrışan bir konumda olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda USDTRY kuru da 6 psikolojik seviyesi altına doğru hareket etmiştir. BES fonlarının yatırım kriterlerine dair alınan son kararlarla hisse senedi piyasasına yakın vadede 1,2 milyar TRY giriş beklenmesi, hafta başında Milli Savunma Bakanı Sn. Akar’ın S-400 teslimatının Haziran sonrasına gecikebileceği açıklaması ve Başkan Erdoğan – Trump telefon görüşmesinde de S-400’lere dair ortak komisyon kurulması teklifimizin yinelenmiş olması, aynı zamanda iki Başkan’ın Haziran sonunda G-20’de görüşecek olmaları itibariyle diyalog ortamının devam etmesi kur hareketinde olumlu yönde ayrışmamızda etkili oldu.


Akşam Analizi: Saatler 17:00'ı gösterdiğinde ise piyasalarda gerçekleşen fiyat hareketleri değerlendirmeyi sürdürüyoruz. Günün kalanında piyasanın hangi yönde hareket edebileceğine dair teknik ve temel analiz değerlendirmelerini akşam analizinde sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI

SANAL PARA İLE PRATİK YAPIN!
AÇIK POZİSYONLAR
Satış Pozisyonu
Alış Pozisyonu
1:10 KALDIRAÇ
Paranızın 10 katına kadar farklı enstrüman türlerinde yatırım yapabilirsiniz.
5/24 AÇIK PİYASA
Bu piyasa uyumuyor; hafta içi 5 gün 24 saat, günün her anında yatırım fırsatlarını değerlendirinin.
İKİ YÖNLÜ YATIRIM
Forex piyasasında sadece fiyatların yükselişlerinden değil, düşüş hareketlerinde de yatırım fırsatları yaratabilirsiniz.
ÜCRETSİZ DEMO
Ücretsiz deneme hesabı açın; 100.000$ sanal para ile risk almadan Forex piyasasında pratik yapın.
Geri Dön
ÜCRETSİZ FOREX EĞİTİMLERİ

Evinizin konforunda online eğitimlere katılın!

Ücretsiz, Sınırlı Kontenjan! DETAYLI BİLGİ >
PROFESYONEL YATIRIM

Düşük spreadler, ECN hesap ve Mikro lot ile işlem

Ödüllü Aracı Kurum! YATIRIMA BAŞLA >