Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum – Lisans No: G-039 (398)
Anasayfa Analizler Makro Ekonomik Gelişmeler - 07.06.2019 Tarihli Sabah Analizi

Makro Ekonomik Gelişmeler

7 Haziran 2019

Günlük Analiz, gün içerisinde varlık fiyatları üzerinde oluşabilecek olası hareketler öncesinde genel görünümü içeren, hangi gelişmelere ve seviyelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemize katkı sağlayan bir bültendir.

Günlük Analiz iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde temel makro-ekonomik gelişmeler, ikinci bölümde ise belirli finansal varlıkların teknik analiz çalışmaları yer almaktadır.

Günlük Analizi incelemeye başlamadan önce ilgili bölümler içerisinde yer alan çalışmaları özetleyecek olursak;

MAKRO-EKONOMİK GELİŞMELER:

  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,
  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde,
  • Piyasalara ilişkin olası stratejiler ve varlık fiyatlarına ilişkin dinamiklerin analizi,“Piyasanın Rotası” bölümünde, 

TEKNİK ANALİZ:

  • 11 finansal varlık için hazırlanan özel raporları “Teknik Analiz” bölümünde inceleyebilirsiniz.

“GERİDE KALANLAR”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman ile görüştü” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman’a bayram tebriğinde bulundu. Erdoğan ve Abdülaziz, ikili ilişkiler ile bölgesel konuları ele aldı.

“Pentagon yetkilisinden ‘S-400’ açıklaması” 

Türkiye ve Amerika arasında Ankara’nın Rusya’dan satın aldığı S-400 sistemi konusunda görüşmeler sürerken ABD Savunma Bakanlığı yetkilisinden açıklama geldi. Savunma Bakanlığı’nın Avrupa ve NATO politikasından sorumlu baş direktörü Andrew Winternitz, “Hiçbir önlem bu konudaki kaygılarımızı azaltamaz” dedi. ABD’nin S-400 alımı sebebiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatının yapılmaması seçeneğini değerlendirmesi üzerine Türkiye S-400 savunma sisteminin F-35’ler için risk teşkil edip etmediğinin incelenmesi amacıyla bir çalışma grubu oluşturulmasını teklif etmişti. Ancak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un buna sıcak bakmadığı biliniyordu.

“Bakan Albayrak: Tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye başlayacağız” 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Enflasyonu yüzde 25 ve 30’lardan şimdi 18’lere düşürdük. Buradan çok net söylüyorum, 3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle biz tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye başlayacağız.” dedi. Bakan Albayrak, AK Parti Trabzon İl Başkanlığınca Yomra ilçesindeki bir otelin açık alanında düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, Trabzon’un hem ana hem de baba ocağı olduğunu ancak memleketi olmasının ötesinde tüm Türkiye’de milli ve manevi değerlerin en yoğun yaşandığı şehirlerin başında geldiğini söyledi.

“Avrupa Merkez Bankası faizleri değiştirmedi”

Avrupa Merkez Bankası (AMB), piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranları programında değişikliğe gitmedi. AMB’den yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi’nin toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,40 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te bırakıldığı belirtildi.

“AMB/Draghi: Artan korumacılık tehdidi ve diğer faktörler faiz artışına imkan vermiyor”

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB faiz kararının açıklanmasının ardından Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Draghi, bugünkü ekonomik şartların normal olmaktan çok uzak olduğunu belirterek, “Artan korumacılık tehdidi ve diğer faktörler mevduat faiz oranlarında herhangi bir artışa imkan vermiyor.” dedi.

“Almanya’da fabrika siparişleri Nisan’da beklentinin üstünde arttı”

Almanya’da fabrika siparişleri, nisanda beklentilerin üstünde aylık bazda yüzde 0,3 arttı. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, ülkede fabrika siparişleri, nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artış gösterdi. Nisan 2018’e göre ise yüzde 5,3 geriledi.

“ABD’nin ham petrol stokları arttı”

ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 6,8 milyon varil artış gösterdi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 6,8 milyon varil (yüzde 1,4) artarak 483,3 milyon varile yükseldiğini açıkladı. Ham petrol stokları bir önceki hafta 300 bin varil düşüş kaydetmişti.

“Rusya ve Çin ticarette ulusal para kullanımını geliştiriyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile başkent Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda yaptığı görüşme sonrasında basına ortak bir açıklama yaptı. Putin, Rusya ve Çin’in ticarette ulusal para birimini kullanma uygulamasını geliştirme niyetinde olduğunu bildirdi.

ABD

“ABD’de Mayıs Ayı İstihdam Verileri”

ABD’de Mayıs ayı tarım dışı istihdam artışı 7 Haziran Cuma günü TSİ 15.30’da açıklanacaktır. ABD’nin tarım dışı sektörlerde Mayıs ayında 185 binlik artış yaratması bekleniyor. İşsizlik oranının ise %3,6’da kalması beklenirken, enflasyon beklentileri için incelediğimiz ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,3 artması, yıllık ücret artışlarının %3,2’ye yükselmesi bekleniyor.

Verilerden beklentilere bakıldığında, Mayıs ayına dair olarak yine güçlü bir işgücü piyasası öngörüsü olduğundan bahsedilebilir. Bununla birlikte, zayıf PMI okumalarının son dönemde ekonomi açısından biraz aşağı risklere dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Şu anda ekonomik aktivite ve emlak piyasası açısından bakıldığında ABD’de resesyondan bahsedilemez, ancak küresel ekonomilere dair risklerin ticaret savaşı ekseninde artması son dönemde ABD tahvillerindeki hareketi de etkilemiş ve 10 yıllık faizin 2 yılın en düşük seviyelerine gerilemesinden mütevellit getiri eğrisinde de değişimlere neden olmuştur. ABD’de uzun vadeli faizler ve kısa vadeli faizler arasındaki makasın kapanmasıyla yataylaşan verim eğrisi, durgunluk endişelerini gündeme tekrar taşıyarak Fed’in son çeyrekte bir faiz indirimi yapabileceğine dair iddiaları güçlendirmiştir. Buna dair algı da, “Fed ekonomideki riskler sürerse faiz indirebilir” olarak şekillenmektedir. Buna, 2020 Başkanlık Seçimleri öncesinde düşük de olsa bir resesyon olma ihtimaline karşı koruma sağlamak isteyen Trump yönetiminin de baskısını eklemek gerekir.

Nisan ayında aylık ücret artışlarının beklentileri yakalayamadığını görmüştük. Maaş artışlarındaki zayıf artış eğiliminin sürmesi, ilk çeyrekte zaten baskılanmış enflasyon görüntüsünde zayıflığın devamına işaret ettiğinden Fed’e dair “indirim” beklentilerini de destekleyebilir. Bu yüzden, ücret artış verilerini dikkatle izleyeceğiz.

PİYASANIN ROTASI

USDTRY’de Bayram düşüşü, Fed faiz indirim beklentileri ve tarım dışı istihdam…

Hafta içerisinde Fed Başkanı Powell’ın “ekonomide kötüleşme olursa gerekirse Fed’in aksiyon alabileceğine” dair açıklamaları, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ile de ilişkilendirildiğinde Merkez Bankası’nın yıl içinde faiz indirebileceğine dair beklentileri artırmıştır. ABD’de özellikle imalat sanayiinde görülen yavaşlama emareleri, ticaret savaşlarının küresel ekonomilerde kötüleşmeye neden olacak olması, halen canlı olan resesyon endişeleri ve enflasyon baskılarındaki zayıflık gibi unsurlar Fed’in faiz indirme olasılığına dayanak oluşturan en önemli etmenler olarak öne çıkmış durumdadır.

ECB faizlerde değişikliğe gitmezken, 2020 yılının ilk yarısına kadar faizlerin sabit kalacağını açıkladı.  Mario Draghi, bugünkü ekonomik şartların normal olmaktan çok uzak olduğunu belirterek, “Artan korumacılık tehdidi ve diğer faktörler mevduat faiz oranlarında herhangi bir artışa imkan vermediğini belirtti. Aynı zamanda ECB, TLTRO programı kapsamında bankalara ana finansman operasyonlarına uygulanan faiz oranın 10 baz puan üzerinden kredi imkanı tanıyacağını açıkladı. ECB’nin daha uzun süre faiz artırmayacak olması, Fed’in de olası bir faiz indirimiyle birleşirse bu Merkez Bankaları’nın yine QE dönemine benzer şekilde ekonomideki kötüleşmeye karşı gardını aldığını gösterecektir.

Bugün ABD’den gelecek olan Mayıs ayı tarım dışı istihdam verilerini izleyeceğiz. Hafta içerisinde ADP verisi 27 bin gibi oldukça düşük bir rakamda açıklandı. ISM verilerinin alt kırılımları ise imalattan gelecek katkının düşük, hizmetten gelecek katkının ise görece daha yüksek olabileceğini göstermektedir. ABD’de son dönemde gelen ekonomik aktivite verilerindeki zayıflama ve enflasyondaki sakinlik, şu anda istihdam piyasasını tek güçlü dayanak olarak bırakmıştır. Bu bakımdan, hem manşet verideki eğilimin daha güçlü olup olmayacağına bakacağız, hem de ücretler verisinin enflasyonist baskıları artırabilecek güçte olup olmayacağına dikkat edeceğiz.

Ramazan Bayramı tatili öncesinde piyasanın S-400 haberleri ile beraber gerilime eğilimine girmiş olan USDTRY kuru, Bayram’da banka makaslarının açık olduğu piyasa koşullarında 5,70’li seviyelere gerilemiş ve tepkisini vermiştir. CDS ile kur arasındaki uyumsuzluk devam etmekle birlikte, USDTRY’de sağlanan bayram düşüşünün Türk piyasalarının açık olacağı ve ABD’den de önemli bir verinin geleceği gerçek piyasa koşullarında kalıcılık sağlayıp sağlamayacağı hususu önemli olacaktır.


Sabah Analizi: Saatler 09:00'ı gösterdiğinde GCM Yatırım Araştırma&Analiz Departmanı sizler için piyasaların nabzını tutuyor, teknik ve temel analiz değerlendirmeleriyle sabah analizini sizlerle paylaşıyor.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI

SANAL PARA İLE PRATİK YAPIN!
AÇIK POZİSYONLAR
Satış Pozisyonu
Alış Pozisyonu
1:10 KALDIRAÇ
Paranızın 10 katına kadar farklı enstrüman türlerinde yatırım yapabilirsiniz.
5/24 AÇIK PİYASA
Bu piyasa uyumuyor; hafta içi 5 gün 24 saat, günün her anında yatırım fırsatlarını değerlendirinin.
İKİ YÖNLÜ YATIRIM
Forex piyasasında sadece fiyatların yükselişlerinden değil, düşüş hareketlerinde de yatırım fırsatları yaratabilirsiniz.
ÜCRETSİZ DEMO
Ücretsiz deneme hesabı açın; 100.000$ sanal para ile risk almadan Forex piyasasında pratik yapın.
Geri Dön
ÜCRETSİZ FOREX EĞİTİMLERİ

Evinizin konforunda online eğitimlere katılın!

Ücretsiz, Sınırlı Kontenjan! DETAYLI BİLGİ >
PROFESYONEL YATIRIM

Düşük spreadler, ECN hesap ve Mikro lot ile işlem

Ödüllü Aracı Kurum! YATIRIMA BAŞLA >