Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum – Lisans No: G-039 (398)
Anasayfa Analizler Makro Ekonomik Gelişmeler - 11.06.2019 Tarihli Sabah Analizi

Makro Ekonomik Gelişmeler

11 Haziran 2019

Sabah Analizi, gün içerisinde varlık fiyatları üzerinde oluşabilecek olası hareketler öncesinde genel görünümü içeren, hangi gelişmelere ve seviyelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemize katkı sağlayan bir bültendir. Avrupa Seansı açılışı öncesinde yayınlanmaktadır.

Sabah Analizi iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde temel makro-ekonomik gelişmeler, ikinci bölümde ise belirli finansal varlıkların teknik analiz çalışmaları yer almaktadır.

Sabah Analizini incelemeye başlamadan önce ilgili bölümler içerisinde yer alan çalışmaları özetleyecek olursak;

MAKRO-EKONOMİK GELİŞMELER:

  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,
  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde,
  • Piyasalara ilişkin olası stratejiler ve varlık fiyatlarına ilişkin dinamiklerin analizi,“Piyasanın Rotası” bölümünde,

TEKNİK ANALİZ:

  • 11 finansal varlık için hazırlanan özel raporları “Teknik Analiz” bölümünde inceleyebilirsiniz.

“GERİDE KALANLAR”

“Ruslar S-400 hazırlığı için 28 Haziran’da Türkiye’ye gelecek”

Dokuz kişilik Rusya delegasyonunun 28-29 Haziran’da S-400 teslimatı hazırlıkları için Türkiye’yi ziyaret

etmesi bekleniyor. Habertürk’ün kaynak göstermediği haberine göre S-400 füze savunma sistemlerinin ikisi, geçtiğimiz salı günü Türk yetkililerin nezaretinde Türkiye’ye özel bir yazılımın yüklenmesi sonrası üretim bandından çıktı.

“Dışişleri/Aksoy: (Tutuklama iddiası) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu haddini aşan kararı şayet doğru ise bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fatih Sondaj Gemisi çalışanları ve TPAO ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkarıldığına yönelik haberlere ilişkin olarak, “Kıbrıs Türklerini yok sayarak ve haklarını gasp ederek hareket eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu haddini aşan kararı şayet doğru ise, bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır.” dedi.

“Savunma Sanayii Müsteşarı: ABD, S-400’ler için çalışma grubu oluşturulması yönündeki talebimiz konusunda adım atmadı”

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemleri konusunda ortak bir çalışma grubu oluşturulması yönündeki talebine ilişkin olarak ABD’nin herhangi bir adım atmadığını söyledi. Demir yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın gönderdiği mektuba verilecek yanıtın hazırlanmakta olduğunu da ifade etti.

“S-400 ve F-35 krizi – Pentagon: Türk pilotlar artık Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde uçmuyor”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Mike Andrews, Türk F-35 savaş uçaklarının ‘artık Arizona’daki Amerikan Luke Hava Üssü’nde uçmadığını’ açıkladı. Reuters haber ajansına konuşan Sözcü Andrews, “Bakanlığımız Türk pilotların artık burada uçmadığının farkında. Türkiye’nin politikasında değişiklik olmadığı sürece, F-35 programının yavaşlatılması için Türk müttefiklerimizle ortak çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Ajansa ismini vermeden konuşan ikinci ABD’li yetkili ise, Luke Hava Üssü’ndeki bir komutanın, güvenlik gerekçesiyle geçen hafta Türk pilotların ve teknik ekiplerin buradaki eğitiminin durdurulmasına karar verdiğini söyledi.

“Hazine 7,4 milyar lira borçlandı”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, düzenlediği 2 tahvil ihalesinde 7 milyar 445 milyon lira borçlanma gerçekleştirdi. Bakanlık, yaptığı ilk ihalede 12 ay (364 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirdi. İhalede basit ve bileşik faiz yüzde 24,45 oldu. Gerçekleştirilen ikinci ihalede ise 5 yıl (1820 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 2,05 reel kupon ödemeli, TÜFE’ye endeksli devlet tahvilinin ilk ihracı yapıldı. İhalede reel basit faiz yüzde 4,10, reel bileşik faiz yüzde 4,15 olarak belirlendi.

“Reel efektif döviz kuru Mayıs’ta geriledi”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan geçici verilere göre, 2003=100 bazlı reel efektif Döviz kuru endeksi, TÜFE bazında mayısta bir önceki aya kıyasla 2,93 puan azalarak 69,79’a indi. Endeks, nisan ayında 72,72 düzeyinde bulunuyordu. Yİ-ÜFE bazında reel efektif döviz kuru endeksi, mayısta bir önceki aya göre 1,71 puan azalarak 79,61’den 77,90’a geriledi.

“Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı azaldı”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart 2019 dönemine ilişkin finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülük verilerini açıkladı. Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları, martta bir önceki aya göre 6 milyar 213 milyon dolar, yükümlülükler 732 milyon dolar arttı. Net Döviz Pozisyon Açığı ise 191 milyar 899 milyon dolar olarak gerçekleşti ve Şubat 2019 dönemine göre 5 milyar 481 milyon dolar geriledi.

“Trump: Xi G-20’ye katılmazsa gümrük vergileri artırılacak”

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G-20 Liderler Zirvesine katılmaması halinde Çin’e ek vergileri uygulanabileceğini teyit etti. Trump Pazartesi günü Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada ek gümrük vergilerini ‘yüzde 25’den çok daha yüksek bir seviyeye’ çıkarabileceğini belirtti.

“Trump: Fed beni dinlemedi, hata yaptı”

ABD Başkanı Donald Trump, CNBC televizyonuna yaptığı değerlendirmede “Fed beni dinlemedi, hata yaptı.” dedi. Fed’in faiz indirmediğini söyleyen ABD Başkanı, “Fed bizim için çok yıkıcı” diye ekledi. Çin ile gidilebilecek olası bir ticaret anlaşması konusunda “Çin anlaşma yapacaktır, çünkü yapmak durumunda kalacaklar.” diyen ABD Başkanı, olası bir anlaşmanın başarılı olacağını söyledi.

“İngiltere’de başbakan adayları belli oldu”

İngiltere’de Başbakan Theresa May’in Brexit krizi nedeniyle partisinin liderliğinden istifa etmesinin ardından yeni lider adayları kesinleşti. May’in 7 Haziran’da gelen istifasının ardından boşalan iktidardaki Muhafazakar Parti liderliği koltuğu için 10 adayın yarışacağı açıklandı.

BİLGİLENDİRME:

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

AVRUPA

“İngiltere’de İstihdam Verileri”

Ada ülkesinin istihdam göstergeleri, yoğun gündem içerisinde piyasaların yakından izleyeceği rakamlar arasında yer alıyor. %3,8 seviyesinde olan “işsizlik oranı”, işsizlik haklarından yararlanmak için başvuranların sayısındaki değişimi gösteren “İşsizlik Hak Başvuru Sayısındaki Değişim” ve “Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye”, İngiltere’de istihdam piyasasının ilerleyişi hakkında yatırımcılara bilgiler verecek (Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye bir enflasyon göstergesi olarak değerlendirilmektedir).

Bu makro göstergeler arasında Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye verisinin Sterlin’deki fiyat değişimlerinde son dönemlerde genelde daha etkili olduğunu gördük. Ancak %3,8 seviyesinde bulunan işsizlik oranı verisinin de dikkat çekerek, Sterlin üzerinde etkili olduğu için değerlendirmeye alınması gereken bir gösterge olduğu unutulmamalıdır.  Dolayısı ile her üç datayı da dikkatle izlemek gerekiyor olsa da, özellikle İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası kararlarında etkili olabilecek ve Banka’nın, üzerinde değerlendirmeler yaptığı bilinen, ücretlerdeki artışa ilişkin ipuçları sunabilecek “ortalama kazançlar endeksini” yakından analiz etmekte fayda olacağını ifade edebiliriz.

Önceki döneminde, %3,2 artışa işaret eden Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye verisinin beklentinin altında gerçekleşmesi durumunda, Sterlin’de kayıplara yol açabilecekken, tahminin üzerine çıkacak bir veri, ada ülkesinin para biriminde yükselişleri destekleyebilir.

PİYASANIN ROTASI

Trump, Fed ve Çin konusu…

Trump’ın Meksika’ya uygulanacak olan tarifeleri askıya almasının etkisiyle küresel hisse senetleri haftanın ilk gününü pozitif geçirdi. S&P 500 endeksi, perakendeciler ve otomobil şirketleri liderliğinde yükselirken, MXN de gelişen ülke paraları içerisinde USD’ye karşı en yüksek performansı kaydetti.

PBOC, CNY’nin daha da çok değer kaybedebileceğini ima ederken, Trump CNBC’ye yaptığı telefon bağlantısında Çin’i CNY’yi devalüe edip tarifelerin etkisini nötrlemekle suçladı. Trump, Fed’in faizleri indirmeyerek hata yaptığını da belirtip Fed üzerindeki eleştirilerini sürdürürken, Xİ Jinping’in G-20’ye gelmemesi durumunda tarifeleri hemen yükselteceğini, Çin’in bir anlaşma yapmaya mecbur olduğunu belirtti.

Trump’ın açıklamaları seans içinde USD’ye hafif değer kaybettirirken, hisse senetleri Meksika kararının pozitif etkilerini fiyatlamıştır. İngiltere’den gelen zayıf büyüme, sanayi üretimi ve Brexit retoriği ile Muhafazakar Parti liderlik yarışına ilişkin belirsizlikler ise GBP’nin baskılanmasına neden olmuştur.

Bu hafta Türk varlıklarının ise dikkati Merkez Bankası’nın faiz kararında olacak. Merkez Bankası’nın 12 Haziran PPK’sında faizleri sabit tutmasını, yılın geri kalanında ise enflasyonda sağlanan düşüşün izin verdiği ölçüde faiz indirimleri yapmasını bekleriz.


Sabah Analizi: Saatler 09:00'ı gösterdiğinde GCM Yatırım Araştırma&Analiz Departmanı sizler için piyasaların nabzını tutuyor, teknik ve temel analiz değerlendirmeleriyle sabah analizini sizlerle paylaşıyor.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI

SANAL PARA İLE PRATİK YAPIN!
AÇIK POZİSYONLAR
Satış Pozisyonu
Alış Pozisyonu
1:10 KALDIRAÇ
Paranızın 10 katına kadar farklı enstrüman türlerinde yatırım yapabilirsiniz.
5/24 AÇIK PİYASA
Bu piyasa uyumuyor; hafta içi 5 gün 24 saat, günün her anında yatırım fırsatlarını değerlendirinin.
İKİ YÖNLÜ YATIRIM
Forex piyasasında sadece fiyatların yükselişlerinden değil, düşüş hareketlerinde de yatırım fırsatları yaratabilirsiniz.
ÜCRETSİZ DEMO
Ücretsiz deneme hesabı açın; 100.000$ sanal para ile risk almadan Forex piyasasında pratik yapın.
Geri Dön
ÜCRETSİZ FOREX EĞİTİMLERİ

Evinizin konforunda online eğitimlere katılın!

Ücretsiz, Sınırlı Kontenjan! DETAYLI BİLGİ >
PROFESYONEL YATIRIM

Düşük spreadler, ECN hesap ve Mikro lot ile işlem

Ödüllü Aracı Kurum! YATIRIMA BAŞLA >