Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum – Lisans No: G-039 (398)
Anasayfa Analiz Uzman Görüşleri Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

9.09.2020

Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti

Yüz yıllar boyunca uğruna savaşlar verilen, sosyal ve politik olarak ülke dinamiklerini değiştiren değerli metal altın, yatırımcıların ilgisini her daim çekmeye devam etmektedir.

Corona virüsü kaynaklı sarı metal eski parlayan günlerine dönerken, ana unsur risk ve belirsizlik olmuştur.

Mevcut durumda altın fiyatını etkileyen katalistler arasında;

 • Fed’in matbaa günü kullanarak parasal genişlemeye devam etmesi (pozitif)
 • Fed’in düşük faiz ortamı (pozitif)
 • Virüs kaynaklı risk ve belirsizlik ortamı(pozitif)
 • Virüse karşı aşı veya plazma tedavisi beklentisi (negatif)
 • ABD’nin virüs için devreye almak isteği ikinci teşvik paketi (pozitif)
 • Yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri

Fed’in bilançosu (beyaz) $7 trilyon seviyesinde bulunurken, altın fiyatı bilanço büyümesine eşlik etmektedir.

COMEX depolarına fiziki altın girişi (turuncu) ve borsa yatırım fonları (etf) (mavi) altın miktarı yüksek seviyelerde devam ederken son günlerden bir miktar ivme kaybı yaşanmaktadır. COMEX ve ETF katalistleri altın fiyatını destekleyen pozitif unsurlar arasında yer almaktadır.

Altın dinamiklerine yerleşen klişeler arasında şunlar yer almaktadır;

 • Dolar endeksi değer kazanırsa, Altın fiyatı geriler…
 • Dolar endeksi değer kaybederse, Altın fiyatı yükselir…
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi düşerse, altın fiyatı yükselir…
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselirse, altın fiyatı düşer…
 • Jeopolitik risk durumlarında altın fiyatı yükselir…
 • Altın = güvenli liman = ?

Finansal varlıklar arasında dönem dönem güçlü dönem dönem ise zayıf ilişki (korelasyon) oluşabilir. Bu noktada korelasyon ile nedensellik kavramlarının aynı olmadığı dikkate alınmalıdır.

Özetle veriye ne kadar işkence edilir ise istenilen korelasyon elde edilecektir. Bu aslında sihirli bir değnek değildir!

İlgili tabloda Altın ve etkileşim potansiyeli olan varlıklar arasında ki korelasyon durumu gösterilmiştir.

Altın’ın 1991 – 2020 dönemi Eylül ayı performansları incelendiğinde 29 yıllık ortalama %1,57 pozitif performansa işaret etmektedir. En iyi Eylül ayı performansı 1999 yılında gerçekleşirken, en kötü performans 2011 yılı Eylül ayında gerçekleşmiştir.

Başka bir klişe ise rakamlara dayalı olmadan konuşulan ve doğru bilinen yanlış olarak dillere pelesenk olan altın çıkarma maliyetidir.

Genel olarak bilanço verilerinden uzak hiçbir dayanağı olmayan altın çıkarma maliyeti ile altın fiyatının bu maliyet altına inemeyeceği ısrarla vurgulanır.

Bu doğru bilinen yanlışı rakam ile düzeltmek adına Bloomberg terminalini kullanarak altın üretimi yapan şirketlerin finansal sonuçlarından derlenen 2020 yılı ikinci çeyrek altın çıkarma maliyetlerini paylaşacağız.

Çıkarma Maliyeti Netleşiyor…

Yatırımcılar tarafında merak edilen ve üzerine bilanço verilerine dayanmayan söylentiler ile spekülasyon yapılan altın çıkarma maliyeti konusunu inceleyeceğiz. Genel eğilim altın fiyatının çıkarma maliyetinin altına inemeyeceği yer alırken, bu durumu net veriler ile ortaya koyacağız.

Analizimizde, 2020 yılı ikinci çeyrek dönemi altın çıkarma maliyetlerini inceleyeceğiz.

Çıkarma maliyeti için tüm maliyetlerin dâhil olduğu veri (all-in sustaining cash cost $/oz) dikkate alınacaktır.

2020 yılı CÇ için çıkarma maliyeti;

 • Büyük Ölçekli Firmalar Ortalama : 1033,0 $/oz

Çıkarma maliyetleri dikkate alındığında yatırımcılar tarafında altın şu seviyeye kadar düşmez çünkü çıkarma maliyeti budur yaklaşımının çok doğru olmayacağını bilançolardan derlenen veriler net olarak göstermektedir.

Bu yaklaşım tarzında altın fiyatının büyük ölçekli firmalar dikkate alındığında 1033 $/oz seviyesine kadar gerileyebileceği yaklaşımı piyasa dinamiklerinden uzak rasyonel olmayan davranış olarak hatalara sürükleyecek işlemlere neden olması kuvvetle muhtemel.

Ayrıca firmaların altın çıkarma tekniklerinde teknoloji veya emek yoğun olup olmadıkları da dikkate alınması gerekmektedir.

Maliyetleri grafik olarak özetlersek, beyaz çizgi ile büyük ölçekli firmalar gösterilmiştir.

2012 yılı dördüncü çeyrek döneminden itibaren çıkarma maliyetlerinde gerileme devam etmektedir.

1175$ seviyelerinden başlayan hareket 808$ seviyelerine kadar gerilemiştir ve 2020 yılının ikinci çeyreğinde 1033$ seviyesine yükselmiştir.

Büyük ölçekli firmaların alt kırılışları incelendiğinde;

 • En yüksek çıkarma maliyeti : Agnico Eagle @ 1142 $/oz
 • En düşük çıkarma maliyeti : Newcrest Mining Ltd @ 878$/oz

Mevcut durumda piyasanın ana gündemi virüs ve aşı olsa bile yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde Biden – Trump çekişmesi altın için gündem oluşturmaya başlayacaktır.

Anket genel durum Biden %49,9 – Trump %42,8

Anketlerde Biden önde olsa bile Başkan adayları arasında olacak TV tartışmaları gerçekleşmeden bu anketlerin sağlıklı olduğunu söylemek anlamlı olmayacaktır.

Tv tartışmaları;

 • 29 Eylül 2020 – Ohio
 • 15 Ekim 2020 – Florida
 • 22 Ekim 2020 – Tennessee

ABD seçimlerinde kritik rol oynayan bazı eyaletlerde anket son durumları;

Florida: Biden %47,8 – Trump %46,4

Texas: Biden %46,7 – Trump %44,3

İşlem Yapmaya Başlayın
ALTIN
110.37
0.75%
Güncelleme Saati: -
% Satış
% Alış
AÇIK POZİSYONLAR
Fiyat verilerinde gecikme olabilir, platformlarıdaki fiyat verilerini baz alınız.
Feragat: GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş., işbu internet sitesinde yer alan verilerin her zaman gerçek zamanlı ve doğru olamayacağı hususunu size hatırlatmak ister. Burada yer alan bilgiler GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Burada yer verilen bilgilere dayanılarak yatırım kararı alınması mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Tüm veriler, GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Tüm fark sözleşmeleri (hisse senetleri, endeksler, vadeli işlemler) ile Forex fiyatları, borsalardan ziyade piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulmaktadır ve bu nedenle fiyatlar mevcut piyasa fiyatlarından farklı olabilir. Diğer bir deyişle, fiyatlar gösterge niteliğinde olup ticari amaçlar için uygun değildir. Bu nedenle, GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş., işbu verinin kullanılması sonucu meydana gelebilecek ticari zararlardan sorumlu olmayacaktır.

GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya GCM Yastırım Menkul Değerler A.Ş. ile ilişkili herhangi bir kimse, işbu internet sitesinde yer alan veri, alıntı, grafik ve al/sat işaretleri dahil olmak üzere, bilgiye güvenme sonucunda meydana gelecek zarar veya kayıplar ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmeyecektir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz ve gerek görmeniz durumunda portföy yönetimi veya yatırım danışmanlığı konusunda yetkili kişi veya kurumlardan hizmet alınız çünkü kaldıraçlı alım satım işlemleri çok risklidir. Kaldıraç etkisi nedeniyle, düşük teminatla işlem yapmanın piyasada lehe çalışabileceği gibi aleyhe de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek zararlara da yol açabileceği ihtimali daima göz önünde bulundurulmalıdır.
Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti 9.09.2020

Yüz yıllar boyunca uğruna savaşlar verilen, sosyal ve politik olarak ülke dinamiklerini değiştiren değerli metal altın, yatırımcıların ilgisini ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Borsa İstanbul Bilanço Dönemi 27.07.2020

Borsa İstanbul tarafında şirketler 2.çeyrek finansal sonuçlarını açıklamaya başlamıştır. ARCLK ve TAVHL şirketleri ilk açıklayanlar olurken, ARCLK pozitif finansal ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Türkiye 2.Çeyrek Bilanço Sezonu Başlıyor 20.07.2020

Corona virüsü, yaşam ve ekonomi üzerinde yıkıcı etkilerini sürdürürken, normalleşme ile ekonomik aktivitede toparlanma başlamıştır. 2.çeyrek virüsün etkisinin ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti 30.06.2020

Yüz yıllar boyunca uğruna savaşlar verilen, sosyal ve politik olarak ülke dinamiklerini değiştiren değerli metal altın, yatırımcıların ilgisini ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

ABD ve Avrupa Hisse Senetleri İçin Analist Beklentileri ve 12 Aylık Hedef Fiyatları 14.05.2020

Temel analizin mihenk taşı olan şirket değerlemesi ile analistler modellerinden ulaştıkları hisse senetleri değerlemeleri sonucunda Al/sat/tut olmak üzere ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Analist Beklentileri ve 12 Aylık Hedef Fiyatları 13.05.2020

Temel analizin mihenk taşı olan şirket değerlemesi ile analistler modellerinden ulaştıkları hisse senetleri değerlemeleri sonucunda Aal/sat/tut olmak üzere ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

11-15 Mayıs Haftalık Değerlendirme 11.05.2020

Haftaya ilişkin haber akışı ve gündeme dair kısa değerlendirme ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Türkiye 1.Çeyrek Finansal Sonuçlara İlişkin Beklentiler 27.04.2020

1. Çeyrek 2020 finansal sonuçları TAVHL açıklaması ile başlamıştır. Finansal sonuçlara ilişkin 2020 yılı ilk çeyrek – 2019 yılı ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

TCMB Faiz Kararları ve Türk Varlıkları Üzerine Etkileri 20.04.2020

TCMB faiz kararı 22 Nisan Çarşamba günü saat 14.00’te açıklayacaktır. Araştırma departmanı olarak politika faizinin %9.75 seviyesinden %9.50 ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Türkiye Bilanço Sezonu Başlıyor 16.04.2020

Corona virüsü endişeleri sürerken, Türkiye tarafında şirketler 2020 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacaktır. Virüsün Mart ayı ortasından itibaren ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Türk Varlıkları ve Salgın 12.03.2020

Corona virüsünü resmi olarak salgın ilan edilmesi sonrasında, Dünya durma noktasına gelmektedir. Çin’n başlayan ve kıtalar arasında hızla ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Merkez Bankaları Acil Kod – Sıradaki Kim? 5.03.2020

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2008 yılından sonra ilk kez acil toplantı ile 50 baz puanlık şok faiz indirimi, ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Fed Sonrası Sırada BoE Var?   4.03.2020

Fed’in 2008 yılı sonrasında acil toplantı ile 50 baz puan faiz indirimi yapması diğer önemli merkez bankalarının para ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

Fed Faiz Silahını Çekti… 4.03.2020

ABD Merkez Bankası (Fed) 2008 yılından sonra ilk kez acil toplantı ile 50 baz puanlık faiz indirimine gitmiştir. ...Devamı

Dr. Tuğberk ÇİTİLCİDr. Tuğberk ÇİTİLCİ / Araştırma Müdürü

ÜCRETSİZ DENEME HESABI

SANAL PARA İLE PRATİK YAPIN!
AÇIK POZİSYONLAR
Satış Pozisyonu
Alış Pozisyonu
1:10 KALDIRAÇ
Paranızın 10 katına kadar farklı enstrüman türlerinde yatırım yapabilirsiniz.
5/24 AÇIK PİYASA
Bu piyasa uyumuyor; hafta içi 5 gün 24 saat, günün her anında yatırım fırsatlarını değerlendirinin.
İKİ YÖNLÜ YATIRIM
Forex piyasasında sadece fiyatların yükselişlerinden değil, düşüş hareketlerinde de yatırım fırsatları yaratabilirsiniz.
ÜCRETSİZ DEMO
Ücretsiz deneme hesabı açın; 100.000$ sanal para ile risk almadan Forex piyasasında pratik yapın.
Geri Dön
ÜCRETSİZ FOREX EĞİTİMLERİ

Evinizin konforunda online eğitimlere katılın!

Ücretsiz, Sınırlı Kontenjan! DETAYLI BİLGİ >
PROFESYONEL YATIRIM

Düşük spreadler, mikro lot ve kaldıraçlı işlemler

Ödüllü Aracı Kurum! YATIRIMA BAŞLA >